Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasímMilí priatelia astronómie!

Ako by podľa Vás mala vyzerať stránka/portál www.astronomia.sk? Máte záujem sa aktívne (a bezplatne!) podieľať na napĺňaní jej obsahu a tvorbe štruktúry tohto nekomerčného webu? Práve pre Vás je tu nové diskusné fórum, ktoré rozhodne o ceste, akou sa budeme uberať, čo spolu pripravíme pre všetkých záujemcov o hviezdy...
 Nájdi:


Vlákno (galaxie)

Vlákna alebo filamenty alebo veľké múry[1] (po anglicky (galaxy) filaments, supercluster complexes, great walls, great attractors) sú masívne, vláknité štruktúry s typickou dĺžkou 50-80 Mpc, ktoré tvoria hranice medzi obrovskými prázdnymi miestami (angl. voids) vo vesmíre. Vlákna sú tvorené gravitačne previazanými galaxiami; časti, kde sa blízko seba nachádza veľký počet galaxií, sa nazývajú superkopy. Vlákna patria medzi najväčšie známe kozmické štruktúry vo vesmíre.

Objavovanie štruktúr väčších ako superkopy začalo v 80. rokoch 20. storočia. Astronóm R. Brent Tully v roku 1987 objavil niečo, čo nazval komplex Pisces-Cetus Supercluster Complex. V roku 1989 bol objavený Veľký múr CfA2. V roku 2003 objavili Sloanov Veľký múr. 11. januára 2013 bol oznámený objav veľkej skupiny kvazarov Huge-LQG, ktorá je oveľa väčšia ako skôr objavené vlákna.

Obsah